Most Silent, Active MPs Named


By Patrick Ocaido


Members of Parliament (MPs) who only open their mouths on the floor of parliament to yawn and eat have been named.

According to information from the Hansard, over 40 Members of the 10th Parliament have not said a word since the beginning of the new parliament in June 2016.

The Hansard-the official report of parliament indicates that out of about 443 MPs (excluding the speaker and deputy), 43 MPs have not contributed anything on the floor of Parliament during the 1st session of parliament that started in June last year and ended in May this year. The first session of the 10th Parliament ended with 74 sittings, paving way for the second session that commenced three weeks ago.

Of the 43 silent MPs, the NRM ruling party is represented by 36MPs, while FDC registered 2, Independent registered 5 and the remaining 2 are UPDF representatives. Among the NRM MPs who have never uttered a word includes 6 of President YoweriMuseveni’s ministers; the State minister for Teso Affairs, Agnes AkirorEgunyu, Ronald Kibuule, State minister for Water, HarunaKyeyuneKasolo, State minister for Micro-Finance, Grace Kwiyucwiny, State minister for Karamoja Affairs, Ernest Kiiza, State minister for Bunyoro Affairs and Denis SsoziGalabuzi, State minister for Luweero Triangle.

Other notable NRM MPs include; former minister Abraham Byandala (Katikamu North), SyliviaNayebale (Gomba), Peter Mugema (Iganga Municipality), Aston Kajara (Mwenge South) and Stephen Dede (Bukooli South) who has also one of the worst MPs in the 9th Parliament.

The most silent FDC MPs are; Michael Kabaziguruka (Nakawa Division) who has spent bigger part of the 1st session in court and Apollo Kantinti who has recently kicked out of Kyadondo East by-election. Notable among the Independent MPs are Kato Lubwama (Rubaga South), IshmaMafabi (Eastern Youth) and Anna Mary Tumwine (Ntoroko). The two UPDF MPs are; Lt Gen Ivan Koreta and Col Francis Takirwa.

Information obtained also indicates that out of over 9000 times MPs have talked on the floor of Parliament as recorded by the Hansard, only about 120 MPs have contributed on average 20 times.

On the other hand, statistics show that whereas the NRM party has more MPs lagging behind, the first best three MPs are from the NRM. According to the Hansard, the best MP in terms of contribution on the floor of parliament is Prime Minister and Leader of Government Business RuhakanaRugunda having spoken 478 times as per information obtained in the 1st session. Rugunda is trailed by David Bahati, state minister for Planning and Ndorwa West who has contributed 427 times. Bahati is followed by another NRM MP; Henry Musasizi (Rubanda East) who spoke 336 times.

FDC’s NandalaMafabi (Budadiri West) took the mantle for the best opposition MP having contributed 225 times.

MPs REACTIONS

One of the active MPs David Bahati told this reporter that his dominance on the floor of parliament is his responsibility to serve and represent the people of Ndorwa West constituency.

“Am here to represent the people of Ndorwa West and I do my level best to ensure that every time I am in parliament, I am representing them and also now that am privileged to be a minister, I also do my level best to represent, defend my government, its position and ensure that people know what we are doing,” Bahati said.

Some MPs think that low participation on the floor is as a result of lack of adequate research from the parliamentarians.

“I must admit that much as we are in the House, some members cannot even express themselves very well. Some of them were elected simply because they can attend burials, fulfil social obligations, or they are good karaoke dancer. So what would you expect from such a member of parliament?” GaffaMbwatekamwa, Kasambya County MP said.

Mbwatekamwa added that the other limitation to MPs’ performance is the size of the House that currently stands at over 440MPs.

“We are too many. So even just getting a chance to speak is a problem. And even if you are given a chance to speak, it’s only two minutes. So you have two minutes to articulate your views more over in a language that is not even your mother tongue. So we need to do a lot in form of workshops, benchmarking so that we can cope up,” Mbwatekamwa who has spoken 34 times during the 1st session said.

He is however opportunistic that since MPs still have another 4years to go, there is room for improvement in terms of constructive participation on the floor and improved level of debate.

“Am a teacher by profession and in class there are also slow learners and there is a way to teach the slow learners so that they cope up. So I think we should give them benefit of doubt knowing that they will sort up anytime and we shall get their better.

Franco Robert Centenary, MP for Kasese Municipality however defies from Mbwatekamwa’s argument saying that all MPs have the capacity to debate on the floor, but agrees that MPs are not given ample time.

“The norm here is that sometimes members just find the order paper and you have to research on an issue that is already on the floor. Now tell me how much can you do potentially? So we have not been given adequate time go through the order paper and do adequate research, but I commend MPs despite that kind of practice, they have been able to put up a spirited debate,” Centenary said.

On the other hand, Barnabas Tinkasiimire, Buyaga West County MP thinks that the voters are responsible for the poor participation of MPs in the House. He adds that not whoever opens their mouth to speak actually contributes positively to the matter of national importance.

“You send a member of parliament who is not up to the task. So if they are asking bogus questions then that is it. I have seen substandard submissions on the floor of the House. Then you are like which school did this MP go to? And when you get to know the member’s constituency then you start pitying the people who voted,” Tinkasiimire said.

He nevertheless implored MPs to brace for the challenges and fulfil their obligations as voters’ representative.

“Come to parliament to speak. And speak on researched facts. But if you are not ready to research then keep quiet when we are in the House, may be at most continue murmuring,” Tinkasiimire who has spoken only 10 times said.

 

FULL LIST

            NAME CONSTITUENCYDISTRICTNo of Times Spoken
RugundaRuhakanaEx-officio478
BAHATI DAVIDNDORWA COUNTY WESTKABALE427
MUSASIZI HENRY ARIGANYIRARUBANDA COUNTY EASTKABALE336
NANDALA MAFABI NATHAN  JAMESBUDADIRI COUNTY  WESTSIRONKO225
NANKABIRWA RUTH SENTAMUDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKIBOGA210
OKUPA ELIJAHKASILO COUNTYSERERE141
Ssekikubo TheodoreLwemiyagaSsembabule134
NIWAGABA WILFREDNDORWA COUNTY EASTKABALE121
KAKOOZA JAMESKABULA COUNTYLYANTONDE110
KIIZA WINFREDDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKASESE109
NZOGHU MUSABE WILLIAMBUSONGORA COUNTY NORTHKASESE100
SSEMUJJU IBRAHIMKIRA MUNICIPALITYWAKISO97
KATUSABE GODFREYBUKONJO COUNTY WESTKASESE93
SSEWUNGU JOSEPH GONZAGAKALUNGU COUNTY WESTKALUNGU91
ATIM OGWAL CECILIA BARBARADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEDOKOLO88
LOKODO SIMONDODOTH WEST COUNTYKAABONG85
WAMANGA WAMAI JACKMBALE MUNICIPALITYMBALE76
SSEMPIJJA VINCENT BAMULANGAKIKALUNGU COUNTY EASTKALUNGU75
MUGOYA KYAWA GASTERBUKOOLI COUNTY NORTHBUGIRI69
MPUUGA MATHIASMASAKA MUNICIPALITYMASAKA68
AKELLO JUDITH FRANCADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEAGAGO67
BAKIREKE NAMBOOZE BETTYMUKONO MUNICIPALITYMUKONO67
BIRAAHWA MUKITALEBULIISA COUNTYBULIISA67
MWESIGWA RUKUTANARUSHENYI COUNTYNTUNGAMO65
ALI MOSESADJUMANI WEST COUNTYADJUMANI64
KALEMBA CHRISTOPHERKAKUUTO COUNTYRAKAI64
KASIBANTE MOSESRUBAGA DIVISION NORTHKAMPALA64
ODONGA OTTOARUU COUNTYPADER64
AOGON SILASKUMI MUNICIPALITYKUMI63
OBOTH MARKSONS JACOBWEST BUDAMA COUNTY SOUTHTORORO60
OKELLO ANTHONYKIOGA COUNTYAMOLATAR59
BARYOMUNSI CHRISKINKIZI COUNTY EASTKANUNGU58
KAMATEEKA JOVAHDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMITOOMA57
MUWANGA KIVUMBI MUHAMMADBUTAMBALA COUNTYBUTAMBALA57
AMONGIN JACQUILINEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVENGORA56
BBUMBA SYDA M. NAMIREMBENAKASEKE NORTH COUNTYNAKASEKE56
OLANYA GILBERTKILAK SOUTH COUNTYAMURU56
NAMBESHE JOHN BAPTISTMANJIYA COUNTYBUDUDA55
MAGYEZI RAPHAELIGARA COUNTY WESTBUSHENYI53
ATIM JOY ONGOMDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVELIRA52
LUBOGO KENNETHBULAMOGI COUNTYKALIRO52
OGONG FELIX OKOTDOKOLO SOUTH COUNTYDOKOLO51
MUTONYI ROSE MASAABABUBULO COUNTY WESTMANAFWA50
NIRINGIYIMANA JAMESKINKIZI COUNTY WESTKANUNGU50
KATUNTU ABDUBUGWERI COUNTYIGANGA49
ALUM SANTADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEOYAM47
FUNGAROO KAPS HASSANOBONGI COUNTYMOYO47
KARUNGI ELIZABETH BEIKIRIZEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKANUNGU47
OBIGA MARIO KANIATEREGO EAST COUNTYARUA47
AKOL ANTHONYKILAK NORTH COUNTYAMURU46
ANYWARACH JOSHUA CARTERPADYERE COUNTYNEBBI46
ODUR JONATHANERUTE COUNTY SOUTHLIRA46
ABALA DAVIDNGORA COUNTYNGORA43
WALUSWAKA JAMESBUNYOLE WEST COUNTYBUTALEJA42
OCHEN JULIUSKAPELEBYONG COUNTYAMURIA40
OGWANG PETERUSUK COUNTYKATAKWI40
ABABIKU JESCADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEADJUMANI39
ABACANON GUTOMOIERUTE COUNTY NORTHLIRA38
AOL BETTY OCANDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEGULU38
KASAIJA MATIABUYANJA COUNTYKIBAALE38
ARIKO HERBERTSOROTI MUNICIPALITYSOROTI36
ATIM BEATRICE ANYWARKITGUM MUNICIPALITYKITGUM36
KAFEERO SSEKITOLEKO ROBERTNAKIFUMA COUNTYMUKONO36
LUBEGA MEDARD SSEGGONABUSIRO COUNTY EASTWAKISO35
OSEGGE ANGELLINE ASIODISTRICT WOMAN REPRESENTATIVESOROTI35
ATIKU BENARDAYIVU COUNTYARUA34
MBWATEKAMWA GAFFAKASAMBYA COUNTYMUBENDE34
OTIENO OKOTH RICHARDWEST BUDAMA COUNTY NORTHTORORO34
SEBAGGALA ABDULATIF SENGENDOKAWEMPE DIVISION NORTHKAMPALA34
OBUA DENIS HAMSONAJURI COUNTYALEBTONG33
OKUMU RONALD REGANASWA COUNTYGULU33
ASAMO  HELLEN GRACEPERSONS WITH DISABILITIES32
LUGOLOOBI AMOSNTENJERU COUNTY NORTHKAYUNGA32
NSAMBA OSHABE PATRICKKASSANDA COUNTY NORTHMUBENDE32
BAKABULINDI CHARLESWORKERS REPRESENTATIVES31
BUTIME TOMMWENGE CENTRAL COUNTYKYENJOJO31
MUGUME ROLANDRUKUNGIRI MUNICIPALITYRUKUNGIRI31
NANSUBUGA ROSEMARY SENINDEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEWAKISO31
RUHUNDA ALEXFORT PORTAL MUNICIPALITYKABAROLE31
ACHIENG SARAH OPENDIDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVETORORO30
AKELLO LUCYDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEAMURU30
BYARUGABA ALEXISINGIRO COUNTY SOUTHISINGIRO30
KAFUUZI JACKSON KARUGABAKYAKA SOUTH COUNTYKYEGEGWA30
BAGIIRE AGGREY HENRYBUNYA COUNTY WESTMAYUGE29
AGABA ABBAS MIGISHAKITAGWENDA COUNTYKAMWENGE28
OYET SIMONNWOYA COUNTYNWOYA28
Tumukunde HenryEx-officio28
TWINAMASIKO ONESIMUSBUGANGAIZI EAST COUNTYKIBAALE28
AMODING MONICAHDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKUMI27
LAKOT SUSAN ORUNI (CAPT.)UPDF REPRESENTATIVE27
MWIJUKYE FRANCISBUHWEJU COUNTYBUHWEJU27
NAKAYENZE CONNIE GALIWANGODISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMBALE27
NSEREKO MUHAMMADKAMPALA CENTRAL DIVISIONKAMPALA27
Aceng Jane RuthEx-offico26
BINTU LUKUMU JALIA N.DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMASINDI26
KIBALYA HENRY. MBUGABULA COUNTY SOUTHKAMULI26
MUYANJA JOHNSON SSENYONGAMUKONO COUNTY SOUTHMUKONO26
RWAMIRAMA BRIGHT KANYOTOREISINGIRO COUNTY NORTHISINGIRO26
DULU ANGEL MARKADJUMANI EAST COUNTYADJUMANI25
MWESIGYE FREDNYABUSHOZI COUNTYKIRUHURA25
NAMAYANJA FLORENCEBUKOTO COUNTY EASTMASAKA25
RWAKOOJO ROBINA GUREMEGOMBA WEST COUNTYGOMBA25
KARUHANGA GERALD KAFUREEKANTUNGAMO MUNICIPALITYNTUNGAMO24
MORIKU JOYCE KADUCUDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMOYO24
NtegeAzubaEx-officio24
SABIITI DENISRUBANDA COUNTY WESTKABALE24
WAIRA KYEWALABYE MAJEGERE S.JBUNYA COUNTY EASTMAYUGE24
ANGURA FREDRICKTORORO SOUTH COUNTYTORORO23
ECWERU MUSA FRANCISAMURIA COUNTYAMURIA23
WOBOYA VICENTBUDADIRI COUNTY EASTSIRONKO23
ADONG LILLYDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVENWOYA22
LOKERIS PETERCHEKWII COUNTY (KADAM)NAKAPIRIPIRIT22
BARYAYANGA ANDREW AJAKABALE MUNICIPALITYKABALE21
CENTENARY FRANCO ROBERTKASESE MUNICIPALITYKASESE21
DIRI BABA MARGARETDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKOBOKO21
KahindaOtafiireEx-Officio21
MUHEIRWE DANIEL M.BUHAGUZI COUNTYHOIMA21
AYOO TONNYKWANIA COUNTYAPAC20
KAMUNTU EPHRAIMSHEEMA COUNTY SOUTHSHEEMA20
LUTTAMAGUZI SEMAKULANAKASEKE SOUTH COUNTYNAKASEKE20
MUGENI MILLYDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUTALEJA20
MULINDWA ISAAC SSOZILUGAZI MUNICIPALITYBUIKWE20
MUYINGO JOHN CHRYSOSTOMBAMUNANIKA COUNTYLUWEERO20
OKIN P.P. OJARACHUA WEST COUNTYKITGUM20
Byaruhanga WilliamEx-Officio19
KULAYIGYE FELIX MUTIINI (COL.)UPDF REPRESENTATIVE19
LOWILA C.D OKETAYOTDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEPADER19
OGUZU LEE DENISMARACHA COUNTYMARACHA19
KUTEESA PECOS ONESMUSUPDF REPRESENTATIVE18
KYAMBADDE AMELIA ANNEMAWOKOTA COUNTY NORTHMPIGI18
MBABAALI MUYANJABUKOTO COUNTYSOUTHLWENGO18
MUKASA WILSON MURULIBUDYEBO COUNTYNAKASONGOLA18
NYAKECHO ANNETTORORO NORTH COUNTYTORORO18
OPOLOT JACOB RICHARDSPALLISA COUNTYPALLISA18
SSEWANYANA ALOIZIOUS ALLANMAKINDYE DIVISION WESTKAMPALA18
ALERO TOM AZAWEST MOYO COUNTYMOYO17
BUKENYA MICHEAL IGABUKUYA COUNTYMUBENDE17
MACHO GEOFFREYBUSIA MUNICIPALITYBUSIA17
NABAKOOBA JUDITH NALULEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMITYANA17
ONGALO-OBOTE CLEMENTKALAKI COUNTYKABERAMAIDO17
ARINDA GORDON KAKUUNABUSHENYI -ISHAKA MUNICIPALITYBUSHENYI16
BABA JAMES BOLIBAKOBOKO COUNTYKOBOKO16
KAHUNDE HELENDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKIRYANDONGO16
Kamya BettyEx-officio16
KIWANUKA KEEFAKIBOGA  EAST COUNTYKIBOGA16
OTTO EDWARD MAKMOTAGAGO COUNTYAGAGO16
TAYEBWA  THOMASRUHINDA NORTH COUNTYMITOOMA16
AMULE DOREENDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEAMOLATAR15
BAFAKI GORDONKAZO COUNTYKIRUHURA15
CHEPTORIS SAM MANGUSHOKAPCHORWA MUNICIPALITYKAPCHORWA15
KAFABUSA WERIKHE MICHAELBUNGOKHO COUNTY SOUTHMBALE15
KOMAKECH LYANDROGULU MUNICIPALITYGULU15
NAGGAYI NABILAH SEMPALADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKAMPALA15
NAUWAT ROSEMARYDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEAMUDAT15
OSEKU RICHARD ORIEBOKIBALE COUNTYPALLISA15
OUMA GEORGE ABOTTBUKOOLI ISLAND COUNTYNAMAYINGO15
SILWANY SOLOMONBUKOOLI COUNTY CENTRALBUGIRI15
ACHIA REMIGIOPIAN COUNTYNAKAPIRIPIRIT14
AMEEDE AGNESDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEPALLISA14
BABIRYE MARY KABANDADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMASAKA14
BALYEKU MOSES GRACEJINJA MUNICIPALITY WESTJINJA14
BURUNDO MUSINGO  ALEXBULAMBULI COUNTYBULAMBULI14
CHEKAMONDO RUKIYA KULANYDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKAPCHORWA14
GUMA GUMISIRIZA DAVIDIBANDA COUNTY NORTHIBANDA14
KAMUSIIME PENTAGON INNOCENTBUTEMBA COUNTYKYANKWANZI14
KATOTO HATWIBKATERERA COUNTYRUBIRIZI14
MIGADDE ROBERT NDUGWABUVUMA ISLANDS COUNTYBUVUMA14
ORYEM HENRY OKELLOCHUA EAST COUNTYKITGUM14
RWABUSHAIJA MARGARET.NWORKERS REPRESENTATIVES14
ACIDRI JAMESMARACHA EAST COUNTYMARACHA13
ALYEK JUDITHDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKOLE13
BYABAGAMBI JOHNIBANDA COUNTY SOUTHIBANDA13
KHAINZA JUSTINEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUDUDA13
MAGANDA JULIUSSAMIA BUGWE COUNTY SOUTHBUSIA13
TIMUZIGU KAMUGISHA MICHAELKAJARA COUNTYNTUNGAMO13
AJILO MARIA GORETTI ELOGUDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKABERAMAIDO12
GAFABUSA  RICHARD MUHUMUZABWAMBA COUNTYBUNDIBUGYO12
KALULE SSENGO EMMANUELGOMBA EAST COUNTYGOMBA12
KATALI LOYDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEJINJA12
LAMWAKA MARGRETDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKITGUM12
NANTABA IDAH ERIOSDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKAYUNGA12
OGENGA LATIGO MORRISAGAGO NORTH COUNTYAGAGO12
RWABWOGO SYLVIADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKABAROLE12
WATONGOLA REHEMA TIWUWEKAMULI MUNICIPALITYKAMULI12
AKAMBA PAULBUSIKI COUNTYNAMUTUMBA11
AKELLO SILVIADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEOTUKE11
AMONG ANNITA ANNETDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUKEDEA11
AMORU PAULDOKOLO NORTH COUNTYDOKOLO11
BATEGEKA LAWRENCEHOIMA MUNICIPALITYHOIMA11
EITUNGANANE ESIANGU KENNETHSOROTI COUNTYSOROTI11
GONAHASA FRANCIS BARNABASKABWERI COUNTYKIBUKU11
ISALA ERAGU VERONICAKABERAMAIDO COUNTYKABERAMAIDO11
MUTEBI NOAH WANZALANAKASONGOLA COUNTYNAKASONGOLA11
ONGIERTHO EMMANUEL JORJONAM COUNTYNEBBI11
ONYANGO GIDEONSAMIA BUGWE COUNTY NORTHBUSIA11
SEMATIMBA PETER SIMONBUSIRO COUNTY SOUTHWAKISO11
SUUBI KYINYAMATAMA JULIET .KDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVERAKAI11
ACOM JULIUS BUAOTUKE COUNTYOTUKE10
ARINAITWE RWAKAJARAWORKERS REPRESENTATIVES10
AZAIRWE DOROTHY NSHAIJADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKAMWENGE10
BASEKE FREDNTENJERU COUNTY SOUTHKAYUNGA10
EGUNYU NANTUME JANEPHERDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUVUMA10
KATURAMU KIRIBEDDA HOODPERSONS WITH DISABILITIES10
MUSANA ERICBUYAGA EAST COUNTYKIBAALE10
Mutuuzo Peace RegisEx-officio10
ODONGO JEJE ABUBAKHARORUNGO COUNTYAMURIA10
ONZIMA GODFREYARINGA NORTH COUNTYYUMBE10
TINKASIIMIRE  BARNABASBUYAGA WEST COUNTYKIBAALE10
WALYOMU MUWANIKA MOSESKAGOMA COUNTYJINJA10
AKURUT VIOLET ADOMEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKATAKWI9
KINOBERE HERBERT TOMKIBUKU COUNTYKIBUKU9
KISA STEPHEN BAKUBALWAYOLUUKA SOUTH COUNTYLUUKA9
KIZIGE MOSES . KBUGABULA COUNTY NORTHKAMULI9
Nakiwala Florence KiyingiEx-officio9
NAMUGANZA PERSIS PRINCESSBUKONO COUNTYNAMUTUMBA9
NANKABIRWA ANN MARIADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKYANKWANZI9
OBALOKER ONEK HILARYLAMWO COUNTYLAMWO9
SSEMULI ANTHONYMUBENDE MUNICIPALITYMUBENDE9
TAAKA  AGNES WEJULIDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUGIRI9
TUMURAMYE GENENSIOKASHONGI COUNTYKIRUHURA9
WAMALA NAMBOZO FLORENCEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVESIRONKO9
ALIONI YORKE ODRIAARINGA SOUTH COUNTYYUMBE8
AOL JACQUELINE RAMADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVENEBBI8
BITANGARO SAM KWIZERABUFUMBIRA COUNTY SOUTHKISORO8
BUTURO NSABABUFUMBIRA COUNTY EASTKISORO8
CHEKWEL LYDIADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKWEEN8
CHEMUTAI EVERLYNDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUKWO8
DRIWARU ZAITUNDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEYUMBE8
ILUKOR CHARLESKUMI COUNTYKUMI8
KABAFUNZAKI HERBERTRUKIGA COUNTYKABALE8
KUNIHIRA AGNESWORKERS REPRESENTATIVES8
Philemon MatekeEx-officio8
KAHONDA DONONZIORUHINDA COUNTYMITOOMA8
MUHINDO HAROLD TONNYBUKONZO COUNTY  EASTKASESE8
NAMUGWANYA BENNY BUGEMBEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMUBENDE8
YAGUMA WILBERFORCEKASHARI NORTH COUNTYMBARARA8
BANGIRANA ANIFA KAWOOYADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVESSEMBABULE7
KARUBANGA DAVIDKIGOROBYA COUNTYHOIMA7
KataahaMuseveni JanetEx-Officio7
KIIZA STELLADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKYEGEGWA7
KUMAMA NSAMBA GEORGE WILSONBBAALE COUNTYKAYUNGA7
JENNIFER KYOMUHENDO Kagadi Woman RepresentativeKagadi7
LOKII JOHN BAPTISTMATHENIKO COUNTYMOROTO7
LOKWANG HILLARYIK COUNTYKAABONG7
MBAJU JACKSONBUSONGORA COUNTY SOUTHKASESE7
MUGISA MUHANGA MARGARETBURAHYA COUNTYKABAROLE7
MUKULA FRANCISAGULE COUNTYPALLISA7
NSUBUGA SIMEOKASSANDA COUNTY SOUTHMUBENDE7
OLEGA ASHRAF NOAHARINGA COUNTYYUMBE7
SSEMPALA KIGOZI EMMANUELMAKINDYE-SSABAGABO MUNICIPALITYWAKISO7
TUMWINE ELLY  TUHIRIRWE (GEN.)UPDF REPRESENTATIVE7
ACHIA TERENCE NACOBOKORA COUNTYNAPAK6
ADOA HELLENDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVESERERE6
ADEKE ANNA EBAJUFEMALE YOUTH REPRESENTATIVE6
AKORA MAXWELLMARUZI COUNTYAPAC6
ALEPER AACHILLA MARGARETDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKOTIDO6
BAGOOLE JOHN NGOBILUUKA NORTH COUNTYLUUKA6
BEIJUKYE WILLIAM ZINKURATIIRERUHAAMA COUNTYNTUNGAMO6
ETUKA ISAAC JOAKINOUPPER MADI COUNTYARUA6
KATWESIGYE OLIVER KOYEKYENGADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUHWEJU6
KIPTERIT CHRISTOPHERUPE COUNTYAMUDAT6
MARTIAL ANDREWIGARA COUNTY EASTBUSHENYI6
NAKAWUNDE SARAHDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMPIGI6
NAMUYANGU KACHA JENIPHERDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKIBUKU6
NDAMIRA CATHELINE ATWAKIIREDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKABALE6
NTENDE ROBERTBUNYA COUNTY SOUTHMAYUGE6
OCEN PETERKOLE SOUTH COUNTYKOLE6
OKELLO.P CHARLES ENGOLAOYAM COUNTY NORTHOYAM6
RWAKIMARI BEATRICEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVENTUNGAMO6
TUMUHEIRWE FREDRUJUMBURA COUNTYRUKUNGIRI6
TUMWEBAZE FRANK KAGYIGYIKIBALE EAST COUNTYKAMWENGE6
TUSIIME MICHAELMBARARA MUNICIPALITYMBARARA6
ABIGABA CUTHBERT MIREMBEKIBALE COUNTYKAMWENGE5
AKENA JAMES MICHAEL JIMMYLIRA MUNICIPALITYLIRA5
AMONGI  BETTY ONGOMOYAM COUNTY SOUTHOYAM5
ARIDRU GABRIEL AJEDRA GADISONVURRA COUNTYARUA5
AYEPA MICHAELLABWOR COUNTYABIM5
BIGIRWA  NORAH NYENDWOHADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBULIISA5
Kafura Joy KabatsiEx-offico5
KAJUNGU MUTAMBI ROSETTEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMBARARA5
KASOZI IBRAHIM BIRIBAWAMAKINDYE DIVISION EASTKAMPALA5
KASOZI JOSEPH MUYOMBABUKOTO COUNTY MID-WESTLWENGO5
KirundaKivejinjaEx-officio5
KOMUHANGI MARGARETDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVENAKASONGOLA5
MBAYO ESTHER MBULAKUBUZADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVELUUKA5
MUSOKE PAUL SEBULIMEBUIKWE COUNTY NORTHBUIKWE5
NABBANJA ROBINAHDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKIBAALE5
NabulindoKwoba JaneDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBusia5
NAKATE LILLIAN SEGUJJADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVELUWEERO5
NGABIRANO CHARLESRWAMPARA COUNTYMBARARA5
OKOT PETERTOCHI COUNTYGULU5
TUMWESIGYE ELIODASHEEMA COUNTY NORTHSHEEMA5
ZAAKE FRANCISMITYANA MUNICIPALITYMITYANA5
BABIRYE JUDITHDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUIKWE4
BABIRYE KITYO SARAHYOUTH REPRESENTATIVE CENTRAL4
BYEKWASO FLAVIA (LT COL.)UPDF REPRESENTATIVE4
D’UJANGA SIMON GIWOKORO COUNTYZOMBO4
GUME FREDRICK NGOBIBULAMOGI NORTH WEST COUNTYKALIRO4
ISANGA MUSUMBA ISAACBUZAAYA COUNTYKAMULI4
KAMUGO PAMELA NASIYODISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUDAKA4
MASIKO WINFRED KOMUHANGIDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVERUKUNGIRI4
MBALIBULHA TABAN KIBAZANGABUGHENDERA COUNTYBUNDIBUGYO4
MUTEBI DAVID RONNIEBUIKWE COUNTY SOUTHBUIKWE4
NDEEZI ALEXPERSONS WITH DISABILITIES4
OKORI-MOE JANET GRACE AKECHDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEABIM4
ONEGIU LAWRENCE BIYIKAORA COUNTYZOMBO4
OPOLOT ISIAGI PATRICKKACHUMBALA COUNTYBUKEDEA4
TWESIGYE NATHAN ITUNGOKASHARI SOUTH COUNTYMBARARA4
TWESIGYE JOHN NTAMUHIIRABUNYARUGURU COUNTYRUBIRIZI4
WAMAKUYU MUDIMIELGON COUNTYBULAMBULI4
ADOME BILDAD MOSESJIE COUNTYKOTIDO3
ANYAKUN ESTHER DAVINIADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVENAKAPIRIPIRIT3
ATUHAIRE JACKLETDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVESHEEMA3
AYAKA ROSE ATIMADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMARACHA3
BAGUMA SPELLANZA MUHENDADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKYENJOJO3
BEBONA BABUNGI JOSEPHINEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUNDIBUGYO3
BUSINGYE MARY KAROORO OKURUTDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUSHENYI3
BWINO FRED KYAKULAGAKIGULU COUNTY NORTHIGANGA3
BYIBESHO SAMKISORO MUNICIPALITYKISORO3
CHELIMO REUBEN PAULKONGASIS COUNTYBUKWO3
ELOTU COSMASDAKABELA COUNTYSOROTI3
KABAIJE SHEILA MWINEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKIRUHURA3
KANGWAGYE STEPHENBUKANGA COUNTYISINGIRO3
KATUMBA WAMALA EDWARD (GEN.)UPDF REPRESENTATIVE3
KUTESA  SAM KAHAMBAMAWOGOLA NORTH COUNTYSSEMBABULE3
FRED ODUCHU MUDUKOIBUTEBO COUNTYPALLISA3
MUKISA ROBINA HOPEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVENAMAYINGO3
MULONI IRENEEx-officio3
MUSOKE ROBERTBUDIOPE WEST COUNTYBUYENDE3
NAMOE  STELLA NYOMERADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVENAPAK3
OMONY OSCARYOUTH REPRESENTATIVE NORTHERN3
OULA GEORGE INNOCENT (BRIG.)UPDF REPRESENTATIVE3
SSEMBATYA EDWARD NDAWULAKATIKAMU COUNTY SOUTHLUWEERO3
WATENGA GODFREY NABUTANYILUTSESHE COUNTYBUDUDA3
YERI OFWONO  APOLLOTORORO MUNICIPALITYTORORO3
ABIRIGA IBRAHIM Y.A.ARUA MUNICIPALITYARUA2
AKUGIZIBWE LAWRENCEMWENGE COUNTY NORTHKYENJOJO2
ANITE EVELYNKOBOKO MUNICIPALITYKOBOKO2
ASABA NSABIMANA PAULKYAKA NORTH COUNTYKYEGEGWA2
BABIRYE VERONICA KADOGODISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUYENDE2
IKOJO JOHN BOSCOBUKEDEA COUNTYBUKEDEA2
KALUYA ANDREW KIIZA NAMITEGOKIGULU COUNTY SOUTHIGANGA2
KATUSHABE RUTHBUKOMANSIMBI NORTH COUNTYBUKOMANSIMBI2
KEMIREMBE PAULINE KYAKADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVELYANTONDE2
KISEMBO NOELINE Kibaale Woman MPKibaale2
KITUTU  KIMONO MARY GORETTIDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMANAFWA2
KIWANDA  GODFREYMITYANA COUNTY NORTHMITYANA2
KIYINGI DEOGATIUS D. GONZAGABUKOMANSIMBI SOUTH COUNTYBUKOMANSIMBI2
LANYERO MOLLYDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVELAMWO2
LUFAFA NELSONBUTEMBE COUNTYJINJA2
LYOMOKI SAMWORKERS REPRESENTATIVES2
MAKUMBI KAMYA HENRYMITYANA COUNTY SOUTHMITYANA2
MBABAZI PROSSYDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVERUBANDA2
MBEIZA MARGARET KISIRADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKALIRO2
MWINE  MPAKAYOUTH REPRESENTATIVE WESTERN2
NABAYIGA IDAHDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKALANGALA2
NAGWOMU MOSES MUSAMBABUNYOLE EAST COUNTYBUTALEJA2
NAIGAGA MARIAMDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVENAMUTUMBA2
NAJJUMA SARAHDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVENAKASEKE2
NANYONDO VERONICA NAMAGANDADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUKOMANSIMBI2
ODUR JACK LUTANYWAKIBANDA SOUTH COUNTYKIRYANDONGO2
OROT ISMAELKANYUM COUNTYKUMI2
SEKINDI AISHADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKALUNGU2
SIZOMU GERSHOM RABBIBUNGOKHO COUNTY NORTHMBALE2
SOYEKWO KENNETHTINGEY COUNTYKAPCHORWA2
TURYAHIKAYO KEBIRUNGIRUBABO COUNTYRUKUNGIRI2
WAKABI PIUSBUGAHYA COUNTYHOIMA2
ACHEN CHRISTINE AYODISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEALEBTONG1
ACHIRO LUCY OTIMARUU NORTH COUNTYPADER1
AMERO SUSANDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEAMURIA1
ANGELLA FREDMOROTO MUNICIPALITYMOROTO1
ANGUNDRU MOSESTEREGO WEST COUNTYARUA1
ASIIMWE EVERLYNEUPDF REPRESENTATIVE1
AWOR BETTY ENGOLADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEAPAC1
DHAMUZUNGU  GEOFREYBUDIOPE EAST COUNTYBUYENDE1
KAAHWA TOPHACE BYAGIRADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEHOIMA1
KASOLO ROBERTIKI-IKI COUNTYBUDAKA1
KESANDE GRACEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVERUBIRIZI1
KITATTA ABOUDBUKOTO COUNTY WESTLWENGO1
LOKERIS SAMSONDODOTH EAST COUNTYKAABONG1
LOKORU ALBERTTEPETH COUNTYMOROTO1
LUKYAMUZI DAVID KALWANGABUSUJJU COUNTYMITYANA1
MANDERA  AMOSBUYAMBA COUNTYRAKAI1
MBOGO KEZEKIABUDAKA COUNTYBUDAKA1
MUKODA JULIE ZABWEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMAYUGE1
MUKWAYA JANATEx-officio1
MUNYAGWA MUBARAK SSERUNGAKAWEMPE DIVISION SOUTHKAMPALA1
MWESIGE  KASAIJA ADOLFBUNYANGABU COUNTYKABAROLE1
NALULE SAFIA JUUKOPERSONS WITH DISABILITIES1
NOKRACH WILLIAM WILSONPERSONS WITH DISABILITIES1
OGAMA ALLI ISMAILLOWER MADI COUNTYARUA1
OKABE PATRICKSERERE COUNTYSERERE1
OKWIR SAMUELMOROTO COUNTYALEBTONG1
SSEKANDI EDWARD KIWANUKABUKOTO COUNTY CENTRALMASAKA1
TABANI IDI AMINKIBANDA NORTH COUNTYKIRYANDONGO1
TUBO CHRISTINE NAKWANGDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKAABONG1
TUMUSIIME ROSEMARY BIKAAKOENTEBBE MUNICIPALITYWAKISO1
WAKAYIMA MUSOKE NSEREKONANSANA MUNICIPALITYWAKISO1
WEKOMBA SARAH NAMBOZODISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBULAMBULI1
ASIKU ELLY ELIASKOBOKO NORTH COUNTYKOBOKO0
AYEBAZIBWE JASTINEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEISINGIRO0
BIRUNGI CAROLYN NANYONDOKYAMUSWA COUNTYKALANGALA0
BYANDALA ABRAHAM JAMESKATIKAMU COUNTY NORTHLUWEERO0
EGUNYU AKIROR AGNESEX-OFFICIO0
GALABUZI DENNIS SSOZIBUSIRO COUNTY NORTHWAKISO0
IGEME NABETA NATHAN SAMSONJINJA MUNICIPALITY EASTJINJA0
KABAGYENYI ROSEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEKISORO0
KABAZIGURUKA MICHEAL ANDREWNAKAWA DIVISIONKAMPALA0
KAJARA ASTON PETERSONMWENGE COUNTY SOUTHKYENJOJO0
KAKOOZA JOSEPHBUWEKULA COUNTYMUBENDE0
KALIISA JOVRINE KYOMUKAMADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEIBANDA0
KAMARA JOHN NIZEYIMANABUFUMBIRA COUNTY NORTHKISORO0
KANTINTI APOLLOKYADONDO COUNTY EASTWAKISO0
KASIRIVU ATWOOKI BALTAZARBUGANGAIZI WEST COUNTYKIBAALE0
KASUMBA PATRICK PADDYBUJENJE COUNTYMASINDI0
KATO LUBWAMA PAULRUBAGA DIVISION SOUTHKAMPALA0
KAUDHA GRACE HAILATDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEIGANGA0
KIBUULE RONALDMUKONO COUNTY NORTHMUKONO0
KIIZA MONDAY ERNESTMASINDI MUNICIPALITYMASINDI0
KORETA IVAN (LT. GEN.)UPDF REPRESENTATIVE0
KUSASIRA PEACE KANYESIGYEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEMUKONO0
KWIYUCWINY GRACE FREEDOMDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEZOMBO0
KYEYUNE HARUNA KASOLOKYOTERA COUNTYRAKAI0
MAFABI  ISHMAYOUTH REPRESENTATIVE EASTERN0
MANGUSHO LAWRENCE CHEROPKWEEN COUNTYKWEEN0
MASIKA APOLLOBUBULO COUNTY EASTMANAFWA0
MAYENDE STEPHEN DEDEBUKOOLI SOUTH COUNTYNAMAYINGO0
MIREMBE LYDIA DAPHINEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEBUTAMBALA0
MUGEMA PETERIGANGA MUNICIPALITYIGANGA0
MUKASA JULIUS OPONDOBUJUMBA COUNTYKALANGALA0
NAMUJJU CISSY DIONIZIADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVELWENGO0
NAYEBALE SYLIVIADISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEGOMBA0
NINSIIMA BOAZ KASIRABOKOOKI COUNTYRAKAI0
NYIIRA ZERUBABEL MIJUMBIBURULI COUNTYMASINDI0
OKELLO BONNY DESALESKOLE NORTH COUNTYKOLE0
OSORU MOURINEDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVEARUA0
RWEMULIKYA IBANDANTOROKO COUNTYNTOROKO0
SEGUYA LUBYAYI JOHN BOSCOMAWOKOTA COUNTY SOUTHMPIGI0
SSEBIKAALI YOWEERI JOELNTWETWE COUNTYKYANKWANZI0
SSEKABIITO JOSEPHMAWOGOLA COUNTYSSEMBABULE0
TAKIRWA FRANCIS (COL.)UPDF REPRESENTATIVE0
TUMWINE ANNE MARYDISTRICT WOMAN REPRESENTATIVENTOROKO0

 

 

 

About Post Author